/
/
/
Kanuumatkad Ahja jõel, Taevaskojas

Kanuumatkad Ahja jõel, Taevaskojas

Ahja jõgi on üks populaarseimaid ja ilusamaid kanuumatkajõgesid Eestis. Jõe kallastel on rohkem kui 40 liivakivipaljandit. Koorvere-Kiidjärve vahelisele jõelõigule jäävad mõnusaid elamusi pakuvad kõigile jõukohased väikesed veelangud ja kärestikud. Sellel jõelõigul paljandub ligi 16 m ulatuses võimas Alliku kalju. Kiidjärve ja Taevaskoja vahele jääb ligi 6 km pikkune Saesaare paisjärv, mille ääres on pooles hiilguses vee alla uputatud paljandid. Pärast Saesaare hüdroelektrijaama läheb jõgi taas vulisevaks ja kärestikuliseks. Teele jäävad Väike Taevaskoda ja Suur Taevaskoda. Vana Otteni kivisillani saab kanuuga sõita kui slaalomit väiksemate ja suuremate kivimürakate vahel.

Koorvere - Kiidjärve (populaarseim)
11 km, ca 3 h
Kiidjärve - Taevaskoja - Otteni
10 km, 3 h
Koorvere - Kiidjärve - Taevaskoja
17 km, ca 5 h
Hind
25 € täiskasvanu, 15 € laps (8-17 a), koolieelik tasuta
Hinnas sisaldub
2 või 3-kohaline kanuu, päästevest, aer, veekindel kott, instruktaaž, autode ümbervedu matka lõpp-punkti, kaldajulgestus, saateauto, käibemaks
Gruppidele
kuni 100 osalejat. Privaatmatk oma grupile alates 180 € või liitu avaliku matkaga.
Lisateenused
matkaeine, majutus, toitlustus, saun...

Ahja kanuumatkade jõelõigud

Kanuumatk Ahja jõel, jõelõigul Koorvere-Kiidjärve

 • Kestvus ja pikkus: 2,5-3 tundi / 11 km
 • Raskusaste: kerge

Marsruudi kirjeldus: Üks populaarseimaid kanuumatka lõike Eestis! Lõigule jääb 15 lummavat liivakivipaljandit, millest kõrgeim Alliku kalju paljandub kuni 16 meetri ulatuses. Väga suur tõenäosus on kohata siin Eestimaa ühte värvikirevamat sulelist – jäälindu! Mõnusaid elamusi pakuvad kõigile jõukohased väikesed veelangused ja kärestikud (Valgemetsa kärestik), kust meie retkejuhid juhatavad Teid turvaliselt läbi. Arhitektuurilised vaatamisväärsused on Kiidjärve vesiveski mis on Skandinaavia üks suurimaid vesiveskeid.

Kanuumatkad-Ahja-joel

Kanuumatk Ahja jõel, lõigul Kiidjärve-Taevaskoja-Otteni

 • Kestvus ja pikkus: 2,5-3 tundi / 10 km
 • Raskusaste: kerge

Marsruudi kirjeldus: Esimesed 6 kilomeetrit kulgevad mööda Saesaare(Taevaskoja) paisjärve. Paisjärve kallastele jääb ca 15 liivakivipaljandit. Paisjärve lõpus tuleb kanuud üle paisu vedada, ca 30 meetrit. Suvel on seal lahti ka kohvik kus saab keha kinnitada ja selga sirutada. Edasi läheb jõgi kitsamaks ja kiirevoolulisemaks. Ees ootavad Ahja jõe kõige tuntumad liivakivipaljandid ja koopad – Suur- ja Väike Taevaskoda, Emaläte allikas ja Neitsikoobas. Kanuumatk lõppeb Otteni silla ja RMK Otteni metsamaja juures. 

kanuumatkad-ahja-joel2

Kanuumatk Ahja jõel, lõigul Koorvere-Kiidjärve-Taevaskoja

 • Kestvus ja pikkus: 4,5-5 tundi / 17 km
 • Raskusaste: mõõdukas

Marsruudi kirjeldus: See veematkalõik pakub elamust terveks päevaks. Teekonnale jäävad enamik Ahja jõe liivakivipaljanditest, mida on kokku üle 40ne, lisaks kaunis Kiidjärve vesiveski ja Saesaare paisjärv. Matk lõppeb Taevaskoja puhkealal, kust võimalik peale veematka minna väikesele jalutuskäigule Taevaskoja matkaradadele või ujuma Taevaskoja paisjärve. Soovitame pikale matkapäevale võtta kaasa ka midagi süüa/juua või tellige lisaks matkaeine. Matkaeinet saame Teile serveerida kanuumatka keskel või lõpus.

kanuumatkad-perega

Mitmepäevased kanuumatkad Ahja jõel

 • Hind: 2-päevane 35 € täiskasvanu ja 25 € laps. Iga järgnev päev 15 €/osaleja. (Minimaalne matka hind 280 €.)
 • Matka pikkus: 25-60 km

Marsruudi kirjeldus: Koostame teie vajadustele ja soovidele vastava personaalse matkakava. Aitame marsruudi valikul ja sobiva telkimis- või majutuskoha leidmisel. Kogu matka vältel pakume teile 24/7 infot ja hädaolukorral abi. Lisainfo saamiseks võtke meiega ühendust.

kahepäevane kanuumatk ahja jõel

Kanuumatkade KKK

Riietus ja söök - sportlik, kihiline riietus. Kinnised jalanõud või kannast kinnised "crocsid". Kuuma suveilma korral võta ühes midagi joodavat, parim on vesi. Jaheda ilma korral sobib termosega tee. Võta kaasa ka meelepärast näksimiseks.

Autode ümbervedu - koguneme kanuumatka alguspunktis. Seejärel sõidavad ainult autojuhid meie juhtauto järel kanuumatka lõpp-punkti. Autod jäävad teil lõpp-punkti ja autojuhid toome tagasi matka alguspunkti.

Varuriided ja muu varustus - saate jätta meie saateauto peale. Vajadusel toome need teieni. Külma ilma korral on varuriided soovituslikud. Suvisel ajal pole nende kaasavõtmiseks vajadust.

Kaldajulgestus - matkajuht teiega jõe peal kaasa ei liigu. Saate kulgeda privaatselt ja oma tempos. Näete matkajuhti keerukamates kohtades (kärestikud) juhendamas.

Kui suur on ümbermineku oht? - Tõenäosus on väga väike, aga see võib juhtuda. Minimeerime riski põhjaliku instruktaažiga ja kasutame matkamiseks laiapõhjalisi stabiilseid kanuusid.

Kui lähen kanuuga ümber? - See ei ole maailma lõpp vaid ühe uue seikluse algus :) Enne matka toimub põhjalik kanuusõidu õpe. Teile räägitakse kuidas ümbermineku korral käituda ja kuidas iseseisvalt olukord lahendada. Enamasti saavad matkajad ümbermineku korral ise kanuu veest tühjaks kallata ja matka jätkata. Vajadusel saab abi paluda, matkajuhilt, kes tuleb kiirelt sündmuskohale. Meie matka hinna sees on veekindla koti kasutamine. Koti peal on matkajuhi telefoninumber. Te saate võtta veematkale ühes oma mobiiltelefoni.

Kanuu - mõnus, vaikne veesõiduvahend

Kanuusõit on suhteliselt kergesti õpitav mõnus aktiivne tegevus, mida saavad nautida igas vanuses ja füüsilises vormis inimesed, nii lapsed, kui täiskasvanud.  Kasutame matkamiseks laiapõhjalisi ja stabiilseid kanuusid. Kanuud on kahe- ja kolmekohalised. Lapsed alates vanusest 3-4. eluaastast saavad sõita kolmandana kanuu keskmisel istmel või kui teid on paaritu arv siis ka täiskasvanu. Lapsed alates vanusest 12-14a. saavad juba kanuusõiduga iseseisvalt hakkama. Päästeveste on meil igale vanusele ja suurusele.

Kanuumatk võimaldab kogeda loodust ainulaadsest vaatenurgast, pakkudes kauneid vaateid jõgedele, järvedele ja ümbritsevale maastikule. Kanuu on keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik liikumisvahend. Kanuu on vaikne ja märkamatu, nii on võimalik läheneda metsloomadele, lindudele neid häirimata.

Selle kõige tõttu ongi kanuumatk populaarne vabaõhutegevus ja viis õues olemise nautimiseks looduse võlude avastamiseks ja puhkamiseks.
 

kanuumatkad-eestis

Ahja jõe ürgorg ja vapustavad liivakivipaljandid


Ahja jõe ürgorg on tuntud ainulaadsete looduse poolest. Siin kõrguvad muljetavaldavad liivakivipaljandid. Rohkem kui 20 km pikkusel Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal on enam kui 40 paljandit. Kõik nad on vaadeldavad jõge mööda kulgedes ja enamus matkaradasid mööda liikudes. Jõel on paar väiksemat kärestiku, mis veematkajatele adrenaliini annavad. 

Siin on mitmeid matkaradasid, mis looklevad ümbritsevates metsades, mäenõlvadel ja jõekallastel, pakkudes võimalust märgata loomi - kopraid, saarmaid. Siin pesitsevad mitmed linnuliigid. Matkaja võib kohata Eesti kõige kirevamat sulelist - jäälindu. 

Märksõnad matkajale: Kiidjärve veski, Saesaare pais, jäälind, kobras, Suur ja Väike Taevaskoda, Emaläte, Otteni veskisild. Märkimist väärib jõeäärne taimestik, mis kevadest sügiseni end erineval viisil ehib ja on kogu perioodi jooksul kui üks suur looduslik lilleseade. 
 

kanuumatkad-ahja-joel2

Telli matkale lisaks matkatoitlustus

Meie matkamenüü valikus on lihtne ja toitev matkaeine, ning hõrgutav ja eksklusiivne metsarestoran.

Matkaeinet serveerime olenevalt teie soovist einestamiseks sobivas paigas, kas matka alguses, keskel või lõpus. Matkaeine sisaldab suppi (seljanka, borš lihaga või lihata, hernesupp), hapukoort, leiba, morssi, magusat saiakest ja puuvilja.

Matkaeinet pakume gruppidele alates 10 inimestest hinnaga 8 € sööja (või miinimumhinnaga 80 €). 

Lihtne ja kosutav matkaeine. Puhkalooduses.ee

Metsarestoran ehk elamustoitlustus keset kaunist loodust

Metsarestoraniks nimetame toidu valmistamise ja serveerimise kunsti vabas looduses. Interjöör muutub aastaaegade vaheldudes ja elamus saabub ehedast toidust, mis osaliselt valmib elusal tulel. On elus lõke, puidust liuad, kuksad, lõkkepannid ja nõgine kohvikann.

Miks mitte pidada sünnipäeva looduses, koos sõpradega lõkke ääres istudes, head toitu nautides ning mõnusalt vesteldes. Elamustoitlustust on võimalik tellida vastavalt soovile matka keskele, lõpp-punkti või enda välja valitud kohta. Tavapäraselt pakume Metsarestorani RMK lõkkekohtadel, aga võite toitlustuse tellida ka mujale. 

Metsarestorani hind osaleja kohta on 60 €. Põlvamaal metsarestorani elamustoidu tellimiseks peab grupi suurus olema vähemalt 10 inimest, mujal Eestis vähemalt 15 inimest. Väljaspool Põlva maakonda lisandub transporditasu 150 €. Metsarestorani menüüvalik.

Metsarestoran. Matka toitlustus. Puhkalooduses OÜ

Majutus Ahja jõe lähedal ja Taevaskojas

Ahja jõe kaldal Taevaskoja lähedal asuv Tiku Talu pakub:

 • saunaga puhkemaja Kelder (3-5 voodikohta) väiterrassiga kuni 20 inimesele
 • saunaga puhkemaja Ait (6-11 magamiskohta) puhketoa ja väliterrassiga -  kumbki kuni 20 inimesele
 • ripptelke, oma telgiga telkimisala ja puuonni
 • suitsusauna ja parvsauna. Lavale mahub vastavalt 10 ja 5 inimest
 • maamull (3-5 voodikohta), jõemulli Romantika (kahekohaline voodi) ja jõemulli Pere (3-5 voodikohta)
 • vabaõhusaali Tall kuni 40 inimesele

Matka saab alustada ja/või lõpetada kasvõi Tiku talu juures. Suvisel ajal saab Ahja jõgel matkata kanuu, aerulaua ning kanuuparvega. Mööda maad saab siin, Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal ja Taevaskoja piirkonnas matkata retkejuhi saatel e-fat ja fatbike rattaga ning jalgsi. Lumisel ajal ka tõukekelguga

 

Tikutalu_Ait

Taali puhkemaja Valakülas pakub hubast majutust, sauna- ning tünnielamusi. Voodikohti on 8, kuid lisaks on kolm diivanit ning madratsikohad, kui on soov tulla seltskonnaga kuni 15 inimest.

Taali metsamajas on ööbimiskohti kuni 4-le. Majake asub kauni Sanksaarõ järve kaldal 120-aastaste mändide vahel. Maja kõrval asub järvevaatega kadakasaun, kus pesemine käib nagu vanasti – kaussi segatud paraja veega end kopsikust kastes.

Saunamõnu on tõelisem, kui selja taga on seiklusrohke päev. Pane end kirja mõnele avalikule matkale või küsi privaatset matka suuremale seltskonnale. 

Taali_puhkemaja_tünn

Taevaskoja Puhkekeskus pakub:

 • majutust Seminarimajas hotelli tüüpi kahekohalistes tubades (24 kohta). Seminarimajas on saun ja kaminaruum kuni 17 inimesele ning saal, mis mahutab 70 inimest
 • hosteli tüüpi Laagrimaja
 • kahe magamistoaga Peremaja ja Väikest puhkemaja 6-12 inimesele
 • suurt varjualust õues, toitlustust, ja palju muud

Tule Taevaskotta ja matka fatbike ratta, kanuu, aerulaua või kanuuparvega. Lumisel ajal ka tõukekelguga. 

Broneeri matk oma seltskonnale, liitu avaliku matkaga või rendi vahendid oma seikluse elluviimiseks. 

Taevaskoja_Puhkekeskus

Kõige toredamad majutuskohad Ahja jõe lähedal  ja Taevaskoja piirkonnas on Tiku Puhkemajad, Taevaskoja puhkekeskus, Taali majadKõrgemäe puhketalu, Männi Talu Puhkemaja ja Salamaa kämping

Millised on teie ootused ööbimiskohale? Andke meile teada ja me aitame teil leida sobiva ööbimiskoha, sauna, toitlustuse, grillimisvõimaluse ja muu teile olulisega. 

Tikutalu

Meie matkajuhid

Mikko Reponen
Mikko Reponen
Retkejuht, kindlakäeline oskuste arendaja, instruktor

Selge sõna ja kindla sihiga matkamees juba varajasest noorusest. Elukeskkonna hoidmine ja looduskoosluste säilimine on tema teemaks. 

mari_loorman_
Mari Loorman
Retkejuht, külastuskogemuse disainer

Julge ja ekstreemsusi otsiv. Temaga võib metsa minna ka võõras kohas ja pimedas. Peab lugu muistenditest, rahvatarkusest ja vabadusest. 

lasse_virolainen_
Lasse Virolainen
Retkejuht, looduse loomuse tundja ja naljameister

Muheda huumoriga loodusemees, kes liigub metsateedel nii tööl kui puhkehetkel. Võidab oma juttudega ka kõige rahutuma seltskonna tähelepanu.