Alustuseks natuke vikipeedia infot ja tausta. Orajõgi (Põlgaste jõgi, Põlva jõgi) on jõgi Lõuna-Eestis. Ahja jõe parempoolne lisajõgi. Tuntakse ka Vardja jõena.

Orajõgi saab alguse Vagula külast 7 km põhjaloode pool Võrumaal. Peale lähte osa paikneb jõgi Põlvamaal, läbides ka Põlva linna ja suubudes Ahja jõkke 43,9 km suudmest, olles 39 km pikk ja omades 176 km² valgala.

Muljed ja tähelepanekud Orajõe kanuumatkast

Põliste põlvakatena otsustasime lähemalt tutvuda Põlva linna läbiva jõega. Teades juba ette jõe kitsikusest ja takistustest, võtsime kaasa vajamineva varustuse(oksasaag, kalamehekummikud jne.). Kahjuks või pigem õnneks oli jõgi üle ootuste puhas ja kanuuga täiesti läbitav. Alustasime oma veematka kohast kus nimigi on jõest haaratud ehk Orajõe külast, vahetult enne Põlva paisjärve.

Koheselt paistis silma üllatavalt puhas ja läbipaistev vesi. Väikse lisajõe kohta on suhteliselt lai (12-15m), kuid madal madal(0,5-1m)

Mammaste kopratamm

Mammaste kopratamm

 

Mammaste raudteesild

Elroni rong Mammaste raudtee sillal

Veele minnes torkas kohe silma ohtralt kopra tegutsemise jälgi – tammid, sisse- ja väljakäigukohad, väikesed sopid. Põlva pani igatahes oma vapiloomaga kümnesse!

Väike veelangus Mammaste raudteesilla all, mis oli küll suure nühkimisega ainult läbitav. Saime ka omalaadse elamuse osaliseks kui uus reisirong meie peade kohal samal ajal mööda vuhises.

Pääsedes Mammaste suurte orgude ja mägede vahelt ootas ees avaram maastik, kuhu sisse oli pikitud ka mõni ootamatu pärl. Pikad kõrrelised niidud sahisesid vahetpidamata, pideavalt oli kuulda kedagi liikumas. Metsloomad andsid oma olemasolust meile märku lausa kolmel korral Mammaste-Himmaste vahelisel alal.

 

IMG_1661

Sahinad ajasid kaela sirgu

Orajõe liivakivipaljand

Orajõe liivakivipaljand

Tõeliseks üllatuseks ootas ees liivakivipaljand, arvatavasti Orajõe ainuke ja kõigele lisaks toimetas ringi  jäälind !  Märku andis ta meile endast kaks korda. Arvatavasti seisime tema koduukse ees kus tegime väikse eine ja jälgisime tema tegemisi.

Õhtu saabudes jäime pimeda peale, mis ehk oli järjekordselt hea märk. Nimelt toimus Eoste külaplasti tuledemäng, kus särasid sajad LED lambid. Tundus selles ürgses looduses natuke võõrastav, kuid omamoodi vaatemäng kindlasti. Lõpetasime matka Ahja jõe kaldal, Porgandi vesiveski juures.

Kokkuvõteks soovitame Orajõge proovida põlvakatel endil, tehes lähemat tutvust kodukandi jõega. Samuti fotograafia huvilisel – pildimaterjali loomade ja lindude näol oli piisavalt.

Parvematk Põlva paisjärvel

Parvematk Põlva paisjärvel