Jalgrattaga lumel, liival või poris sõitmine võib tunduda keerulisena ja ebamugavana, kuid õige rattaga võib sellest saada suurepärane aktiivse puhkamise ja sportimise meetod, millega igast aastaajast viimast võtta. Fatbike ehk paksurattaline jalgratas on ideaalne võimalus, sõita lumistel, liivastel, poristel, kivistel, künklikel ja ka tavalistel teedel ja maastikul ning anda vaheldust näiteks teistele talvistele spordialadele või leida endale sügis/kevadhooajaks uus matkamise või sportimise viis. Võrreldes maastikurattaga on fatbike’l tunduvalt paksemad rehvid ja sügavam muster, mis annavad parema haakuvuse nii lumes, liivas kui poris. Samuti on fatbikedel väiksem rehvirõhk, mis teeb sõitmise ebatasasustel tunduvalt pehmemaks. Vanusepiirangut fatbike matkadel ei ole, sellega saab hakkama igaüks kes oskab kaherattalise peal tasakaalu hoida. Üks nõue siiski on, pikkust peaks olema vähemalt 150 cm, väiksematele lastele jääb fatbike ratas pisut suureks. Meie valikus on fatbike rattaid pikkusele al. 150 cm kuni 200 cm-ni ja rattaid on kokku kuni 19 liikmelistele gruppidele.

Miks just fatbike rattamatk?

• Sest see on lõbus ja lihtne

Öeldakse, et igaüks, kes sõidab esimest korda paksurattalise jalgrattaga ehk fatbike’ga tunneb samasugust rõõmu, kui lapsepõlves esimestel rattasõitudel, kui alles sõitmine selgeks sai.
Fatbike’mine on lõbus, sest sõita saab nii mitmel erineval moel – rahulikus tempos ringi vaadates või võtta kiiremas tempos järske kurve ja künkaid. See on justkui jalgrattasõidu taasavastamine.
Fatbike võib esmapilgul tekitada arvamust, et sellega sõitmine võib olla raske. Tõenäoliselt muutub see arvamus kohe peale esimesi sõidumeetreid. Fatbike’ga sõitmine on üllatavalt kergem, kui seda arvata võib ja erinevate radade läbimine läheb sellega väga sujuvalt. Võib juhtuda ka, et tavalise maastikurattaga looduses sõitmist enam ette ei kujutagi.
Laiemad kummid annavad rohkem tasakaalu ja parema kontrolli ning see muudab ka algaja enesekindlamaks.

• Iga ilmaga ja igal aastaajalFatbike rattamatkad Taevaskojas

Lumesadu, tuisk, vihm, tuul, päike – fatbike’ga ei teki takistusi mitte millegi ees. Sõita saab nii kinnitallatud lumisel teel kui ka värskelt sadanud kohevas laialituiskavas lumes. Samuti ka liivastel männimetsaradadel või rannikul, sügisestel poristel metsateedel, künklikul maastikul ja konarlikel teedel. Ja muidugi ka talvel kinnijäätunud järvedel.
Kui tavaliselt istuksime halbade ilmastikuoludega toas, sest väljas sajab või on märg ja matkata või tavalise jalgrattaga lumes ja poris sõita pole eriti mugav, siis fatbike annab meile palju uusi võimalusi ja maastike, kus liikuda ja ka halvema ilmaga kodust välja loodusesse saada. Või kui suusatamisest, kelgutamisest ja muidu lume sees müttamisest on vahelduseks juba isu täis ja lumistel radadel ei oskakski justkui enam muud põnevat teha, siis fatbike on hea võimalus leida vaheldust ja avastada talviselt lumiseid või ka isegi poriseid loodusradu uuel moel.

• Kasulik tervisele ja enesetundele

Suured rehvid ja madalal rehvirõhk vähendavad tunduvalt vibratsiooni ja see vähendab ebamugavust kätes ja alaseljas. Fatbike rattaga sõitmisest on palju kasu ka põlvedele ja jalalihastele, sest rattasõidul ei avaldata põlvedele raskust ja koormust vaid treenitakse põlvi ümbritsevaid lihaseid. See annab võimalusi treenida jalalihaseid põlvi kahjustamata. Samuti annab maastikul ja lumes rattaga sõitmine paremad treeningutulemused, kui tasasel asfaldil sõitmine.

• Trenn kogu kehale

Rattaga sõites on vaja hoida tasakaalu. Selleks kasutame pidevalt nii kõhu, alaselja, kui ka küljelihaseid, mis annab meile toonuses ülakeha ja treenitud kõhulihased.
On leitud, et talvel külma ilmaga liigutamine aitab kiirendada ka ainevahetust, sest keha peab rohkem vaeva nägema, et sooja hoida.
Fatbike – rattaga sõitmine on hea meetod kulutamaks ka talviseid kaloreid ja ennast liikuma saada, sest isegi väike fatbike-matk looduses on juba mõnus ja tõhus treening ja enesetunde parandaja.

• Palju loodust

Kuna fatbike annab meile võimaluse sõita peaaegu igalpool, siis on ühe matka ajal võimalik avastad palju-palju looduskaineid kohti ja vaateid. Looduses rattaga sõitmisel saab ühendada loodusenautimise ja treeningu – aeg läheb palju kiiremini, kui ümberringi on nii palju vaatamist ja seetõttu on pedaalide tallamine veel nauditavam. Matkad toimuvad ragulikus tempos, et saaks aja maha võtta ja end hästi tunda. Kiiret ei ole kuhugile.
Looduses puhkamine aitab meil maandada stessi ja pingeid, puhata igapäevaprobleemidest ning tänu selle parandada tunduvalt enda enesetunnet ja teotahet.

Tule ja proovi

 

Plaanilised matkad